دانشنامه ساعت مچی

راهنمای خرید ساعت مچی

Guide to buy your Wrist Watch

راهنمای خرید ساعت مچی

Guide to buy your Wrist Watch

به طور حتم خرید یک ساعت اوریجینال مناسب با سلیقه و بودجه می تواند به یکی از چالش های علاقه مندان به مُد و زیبایی تبدیل شود. همچنین تشخیص اصالت ساعت کارِ آسانی نبوده و مستلزم تجربه، آگاهی و آشنایی با علامت های مندرج بر روی اجزای کالا است.

در مقاله خرید ساعت مچی قصد داریم تا تعدادی از معیارهایی که در هنگام خرید ساعت مچی بایستی مورد توجه قرار گیرند، را بررسی کنیم. خوش حال خواهیم شد اگر انتخاب ساعت مچی برای شما را به امری لذت بخش تبدیل نماید.

برند ساعت مچی

برند ساعت Watch Brand

اولین معیار خرید یک ساعت، برند آن است. بنا به ضرب المثل معروفِ “اول برند رو بخرید و سپس امکاناتش” “Buy the Brand First, Then the options” کلیدی ترین نقطه شروع برای شما خرید از برند شناخته شده است.

هر یک از برند های ساعت مچی شکل و شمایل منحصر به فرد و ماهیتی شخصی را دارا هستند. برند تنها یک عنوان نیست. بلکه مولفه‌ای است که احساسات گوناگون را برمی‌انگیزاند. همچنین بازتاب دهنده وضعیت فرد ، شیوه‌ی زندگی و سلیقه‌ هر انسانی است.

اولین پرسش این است که چه انتظاراتی از یک ساعت مچی دارید؟ برای استفاده‌ی هر چه مفیدتر ، ساعت های با قیمت معقول و کیفیت بالا را در نظر بگیرد که فاقد زرق و برق های معمول هستند. و یا اگر به دنبال سرمایه گذاری و فروش مجدد در بازه‌ دراز مدت هستید، به دنبال ساعت هایی باشید که در گذر زمان قیمت شان افزایش می یابد. برای یک میراث خانوادگی که قصد دارید برای نسل های بعد به یادگار بگذارید به مدل های با طراحیِ فارغ از زمان و ساخت عالی توجه کنید.

ساعت کپی فیک رولکس

اصالت ساعت  Watch Origin

 قبل از هرچیزی باید خیالتان را راحت کنیم که اگر یک ساعتِ لوکس از برندهایی مانند رُولکس  Rolex یا تودُر Tudor و یا برایتلینگ Breitling  از فامیل، همکار، دوست و همسایه هدیه گرفتید که نه میلیونر هستند و نه تعلق خاطر خاصی بهتون دارند بایستی به اصالت ساعت خود شک کنید. البته توصیه ما به شما این هست که دندان اسب پیشکش رو نمیشمارند! همچنین پیشنهاد می کنیم که به جای خرید یک ساعت کپی از برندی گران و معروف سوئیسی، سعی کنید که یک ساعت متوسط اصل با قیمت مناسب را به عزیزان تان هدیه نمایید.

کارگاه های تولید ساعت “های کپی یا فِیک” از فلز های نامرغوب که برای سلامتی خطر دارند استفاده می کنند. این فلزات از دو جهت یکی به خاطر ارزان بودن و دیگری به خاطر داشتن خواصی مثل وزن کم، ضد زنگ بودن از زباله های تسلیحات نظامی مثل بمب ها، موشک های قدیمی تهیه می گردند.

طراحی ساعت مچی

طراحی ظاهری ساعت Watch Design

 قاب ساعت از قسمتهای میانی ،گودی و قسمت های پشتی تشکیل می شود. از کوچک تا بزرگ، از دایره‌وار تا مربعی و از سرامیک تا پلاتینیوم گستره‌ی انتخاب تان متنوع است. پیشنهاد می کنند که به هر مقداری که می توانید، ساعت های بیشتری را امتحان کنید و ببینید که کدام یک از آن ها روی مچ شما احساس بهتری را ایجاد می کنند.

در زمان خرید به نوشته های درج شده بر روی صفحه و یا قاب ساعت توجه داشته باشید. برای مثال مارک ساعت شبیه سازی نشده و یا نگاهی به پشت ساعت کنید که درگذشته باز نشده باشد برای مثال جای آچار ساعت ساز بر روی درب پشت خط و خش اضافه نکرده باشد.

بعد از گذشت مدتی از خرید ساعت، درخشندگی و وضوح حکاکی روی آن کم می شود. زیر ذره بین، هرگونه حکاکی باید واضح باشد و نامفهوم و بد شکل نشده باشد. همچنین حکاکی ها بایستی تیز و پر چین باشند. لوگو مخصوص برند را بادقت چک کنید. بدیهی است ساعت نو زنگ زدگی و خراش ندارد.

اشتباه در دیکته نوشتار روی صفحه یک سرنخ دیگر مبنی برغیر اصل بودن ساعت  است.

قابلیت های ساعت مچی

قابلیت ‌های ساعت Watch Features

در ساده ترین شکل، یک ساعت زمان را به کاربرش نشان می دهد. هرگاه ساعتی کار اضافه تری را که انجام دهد، گفته می شود که آن ساعت دارای قابلیت های بیشتری است. برای مثال قابلیت های زمان سنج Chronometer و یا کرونوگراف Chronograph، هرچند بعضی ازآن ها مانند توربیلون و یا حالت شب نما فقط هدفی رمانتیک دارند، اما نوعی قابلیت محسوب می گردند. نشان گر تاریخ ساده‌ترین نوع قابلیت است.

امروزه فاکتورهایی مثل ضد خش بودن، ضد آب بودن ساعت ها جزو قابلیت های اولیه ساعت های مچی تعریف می گردند.

اگر مدام در حال سفر هستید و یا فردی با برنامه‌ی روزانه‌ی شلوغ ، پیچیدگی های سفر و تاریخ بهترین پیچیدگی هایی هستند که صنعت ساعت سازی در اختیارتان قرار می دهد.

مدارک ساعت مچی

مدارک و اوراق ساعت Watch Papers & Certificates

مشخص است که ساعت های معتبر همواره گواهی اعتبار دارند. در موارد بسیاری خود گواهینامه ی ساعت منحصربفرد است. حتی نگه داری از گواهینامه ساعت های لوکس به اندازه نگه داری از خود ساعت مهم محسوب می شود.

شماره سریال ساعت

شماره سریال، رفرانس و کالیبر  Serial Number, Reference & Caliber

ساعت به عنوان محصولی که در گستردگی و انوع مختلف یافت می شود، بایستی برای جلوگیری از مورد سوء استفاده قرا گرفتن و یا فروش پس از سرقت دارای شناسنامه باشد. در این بخش با قسمت های اصلی شناسنامه ساعت آشنا می شوید.

کالیبِر ساعت  Watch Caliber

کالیبر ساعت متشکل از عددها و حروفی ست که کارخانه های سازنده موتورهای ساعت از آن ها برای دسته بندی و مشخص کردن نوع و کاربرد موتورهای تولید شده شان بهره می برند. برای مثال یک کالیبر از موتور می تواند در مدل ها و حتی برند های مختلف ساعت یکسان باشد. برند های معروف ساعت سازی برای کنترل قیمت ساعت یا هزینه های تمام شده ترجیح به سفارش موتورهای ساعت شان از کارخانه های بزرگ موتور سازی دارند.

رِفرنس ساعت Watch Reference

کمپانی های ساعت سازی برای تفکیک مدل های شان از رنگ دکمه تنظیم گرفته تا نوع بند و یا صفحه های استفاده شده در ساعت ها ، شماره و حروفی تحت عنوان رفرنس  Reference را هم بر روی ساعت و هم بر روی کارت گارانتی درج می کنند. دانستن این شماره برای فردی که به دنبال مدلی مشخص از یک برند می گردد، بسیار حائز اهمیت است. به این خاطر که متقاضی در صورت داشتن رفرانس چه در سایت و چه در کاتالوگ های شرکت سازنده می تواند به اطلاعات کامل ساعت مورد نظر خود دست یابد.

ساعت مچی نظامی غواصی هزار متریبرای مثال در ساعت مچی کریس بنز مدل CB-1000-S-KBO هر بخش معرف مشخصاتی است:

CB: اسم برند Chris Benz.

۱۰۰۰: نمایش میزان ضد آب بودن بر حسب متر.

S: نمایشگر رنگ صفحه ساعت Sepia Black مشکی مات.

KB: نمایشگر لاستیکی بودن بند ساعت.

O: نمایشگر رنک بند ساعت نارنجی Orange.

 

 

شماره سریال ساعت Watch Serial Number

هر ساعت با اصالتی که درهر کارخانه ای تولید می شود ، دارای یک شماره سریال منحصر به فرد است. این شماره ماننده شماره کارت شناسایی برای ما انسان هاست. شماره سریال را هم در کارت گارانتی ساعت و هم در قسمت پشت هر ساعت می توانید بیابید. البته درباره ساعت های اورجینال رُولکس نکته قابل توجه این است که شماره سریال به علاوه کارت گارانتی اش در کنار قاب ساعت میان دو بازوی سمت عدد ۶ زیر قسمتی که بند به قاب متصل می شود درج می شود

داشتن این شماره یکی نشانه های اصل بودن ساعت می باشد.

عملکرد ساعت مچی

عملکرد ساعت Watch Function

یک ساعت لوکس اغلب، بیشتر از یک وسیله زمان سنجی صرف است. واضح است که باید تمام عملکردی که ساعت دارد  را چک کنید، صفحه ی کوچک و خروجی های هلیوم و همچنین کرونوگراف و بخش تنظیمات زمان را نیزباید در زمان خرید بررسی نمایید. اگر دکمه های فشاری دارید که به کرونوگراف متعلق است اما شما عملکرد کرونوگراف ندارید نشانه یک ساعت تقلبی است.

موتور ساعت مچی

موتور ساعت Watch Movement

موتور ساعت عاملی است که ساعت را به کار می اندازد. در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع موتورساعت برای شما مناسب است، بعضی از فاکتورها مانند دقت و هزینه‌های نگه داری تاثیر گذارند. انتخاب های پیش رو جهت انتخاب در بازار ساعت های مچی مکانیکی (اتوماتیک یا کوکی) و کوارتز (باتری) هستند.

ساعت های کوکی و اتوماتیک هردو زیر شاخه‌ی موتورهای مکانیکی بوده و فقط از اجزای مکانیکی مانند عقربه‌ها و چرخ دنده‌ها تشکیل می شود. بسیاری از مجموعه داران ساعت های اتوماتیک و یا مکانیکی را ترجیح میدهند. زیرا این مکانیزم ها حاصل بیش از ۶۰۰ سال تجربه، تحقیق و صنعت دست ساز می باشند.

موتور باتری دار کوارتز دقیق ترین نوع موتور ساعت است. این ساعت ها از یک باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند و هزینه‌ی نگه داری اندکی دارند. ساعت های با موتور کوارتز فقط به تعویض دوره‌ای باتری نیاز دارند.

سایز مناسب ساعت Watch Right Size

بدون شک در هنگام جست و جو و مطالعه درباره مدل ساعت مورد نظرتان با عددهایی در رابطه با سایز مواجه شده اید. استانداردهای اندازه گیری در تصاویر زیر شرح داده شده اند. باید دانست که به طور معمول ساعت های با قطر صفحه ۴۰ میلی متر تا ۵۰ میلی متر بیشتر مناسب آقایان هستند و ساعت های با قطر ۲۶ میلی متر تا ۳۸ میلی متر بر روی دست خانم ها زیبا ترهستند. البته امروزه سلیقه و علاقه اولین فاکتور انتخاب بوده و چه بسا ساعت های بسیار بزرگ توسط خانم ها پسندیده تر باشند.

در چهار قدم بعدی توسط اینفو گرافیک می توانید سایزهای مختلف ساعت، سایزهای بند ساعت و اندازه گیری مچ دست را مشاهده نمائید.

انتخاب ساعت مچی

ضخامت ساعت مچی

عرض بند ساعت مچی

اندازه گیری ساعت مچی

فروشگاه ساعت مچی

فروشگاه ساعت  Wrist Watch Store

هر زمانی که تصمیم به خرید ساعت گرفتید، نو یا کار کرده، ابتدا مطمئن شوید که از یک فروشگاه مجاز یا سرشناس دیدن می‌کنید. این به شما اطمینان می‌دهد که یک محصول اصلی را خریداری می‌کنید. همچنین از یک مشاوره صحیح بهره مند خواهید شد. ضمانت سازنده یا عرضه کننده نیز امکان سودمند دیگری است.

بعضی از تولید کنندگان ، محصولات خود را برای فروش در اینترنت ارائه می‌دهند. اگر این راه را انتخاب کردید، مطمئن شوید که از وب سایت رسمی برند یا یکی از نمایندگان تایید شده آن برند خرید می‌کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که متاسفانه تعداد زیادی ساعت‌های جعلی به صورت انلاین وجود دارد.

زمانی که خرید خود را انجام می‌دهید، برای سوال پرسیدن در مورد محصول و برند آن و شرکتی که آن را تولید کرده تردید نکنید. مطمئن شوید که یک کارت گارانتی که به طور کامل پر شده است و همچنین هر مستندات ضمنی که با ساعت شما همراه است را دریافت می‌ نمایید.

تولید کنندگان ساعت های برند دارای فروشگاه‌های فروش و خدمات پس از فروش جهانی هستند که می‌تواند برای شما تمام چیزهایی که نیاز دارید را فراهم کند. خدمات پس از فروش در هر زمینه بسیار حائز اهمیت است. حتی مرغوب ترین کالا ها را  بایستی به همراه خدمات پس از فروش تهیه نمود. در اغلب موارد، آدرس‌ نمایندگی های مجاز در وب سایت های رسمی برند ها نیز در دسترس هستند.

به علاوه برندهای معتبر دارای خط مشی “یکسان سازی قیمت جهانی” هستند و خرید یک ساعت در هر نقطه از دنیا برای شما یک هزینه خواهد داشت، به علاوه گارانتی های بین المللی ارایه شده خیال شما را آسوده می سازد.

قیمت ساعت مچی

قیمت ساعت Watch Price

ساعت‌های سوئیسی کل محدوده قیمت را پوشش می‌دهند. از مدل‌های ساده تا ساعت‌های لوکس، بعضی از این ساعت‌ها دارای برچسب قیمتی هستند که غیر قابل توجیه به نظر می رسد. اما این عدد و رقم ها در بعضی از موارد توضیح منطقی دارد.

به طور کلی به دلیل ماهیت موتورها، ساعت‌های مکانیکی از ساعت‌های کوارتز گران‌تر هستند، هرچند دیگر اجزای ساعت نیز می‌تواند در تعیین قیمت ساعت موثر باشد.

تولید موتورهای کوارتز یا مکانیکی در چارچوب تکنولوژی مکانیکی است. موتورها با مراقبت دقیق ساخته شده‌اند. در بعضی از ساعت ها تکمیل فرآیند و پرداخت ساعت توسط دست انجام می‌شود. برخی نیز از فلز های استیل و طلا ساخته می‌شوند . چرخ دنده ها و بلبرینگ ها با گران قیمت ترین عناصر طبیعی و مصنوعی تزئین و فشرده شده‌اند. اجزا با بالاترین کیفیت و دقت بررسی می‌شوند تا استانداردهای تولید بسیار دقیق رعایت شوند. برای تولید بدنه‌ی ساعت می‌توان از انواع مختلف متریال استفاده کرد. از جمله پلاستیک ، استیل ، سرامیک و فلزات گران بها. در بیشتر موارد ، ترکیب فلزی استفاده شده در بدنه‌ی ساعت در قسمت پشتی بدنه و یا بر روی اسناد همراه ساعت نشان داده می‌شود. ساعت‌ها با بدنه‌ی پلاستیکی نسبتاً ارزان‌تر هستند و معمولاً در مدل های ارزان قیمت یافت می‌شوند. قیمت ساعت‌های طلا با توجه به ظرافت (برای مثال ۱۴ قیرات یا ۱۸ قیرات) و ضخامت آبکاری آن که می‌تواند ۵ میکرون تا ۴۰ میکرون و یا بیشتر باشد متفاوت است. ضمناً قیمت ساعت‌های ساخته شده از فلزات گران بها متناسب با هزینه‌ی خود فلز اعم از طلا، نقره، پلاتین و سختی در ساخت آن‌ها متفاوت است.

نوع شیشه‌ای که برای محافظت از صفحه‌ی ساعت استفاده می‌شود نیز در این زمینه تاثیر گذار است. پلاستیک، میزان کریستال‌های معدنی، یاقوت کبود از جمله شیشه‌های مورد استفاده در ساعت‌ها می‌باشند. بنابراین محدوده قیمت بسیار گسترده است. شیشه‌های پلاستیکی یا تلقی برای محصولات تولید شده در تعداد بالا و ارزان استفاده می‌شود. موارد استفاده از شیشه‌ها در محصولات دیگر بسیار گسترده است. در حالی که شیشه‌های سافایر گران‌تر هستند و سطح بالایی از مقاومت در برابر خراش را تضمین می‌کنند. بندهای ساعت نیز می‌توانند بر روی قیمت آن تاثیر گذار باشد. بر ای مثال تفاوت عمده‌ ای بین قیمت‌ بند پلاستیکی و یا بندی از چرم یا بندی که از فلزت گران بها نظیر تیتانیوم ساخته شده است وجود دارد.

امروزه یکی از راه های متداول برای اگاهی از قیمت جستجویی ساده در اینترنت و سایت هایِ معتبر موجود است.

فروشگاه ساعت ایراتک

از طريق
وبلاگ فروشگاه ساعت ایراتک
منبع
فروشگاه ساعت ایراتک
برچسب ها
نمایش بیشتر

1 thought on “راهنمای خرید ساعت مچی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن